אנדרה שפרק, סרבן מצפון בצבא האמריקאי

אנדרה שפרד הוא חייל אמריקאי, שחור, עריק. שפרד שירת בעיראק כמכונאי מסוקים ב-2003 והיה עד לפשעי מלחמה של הצבא האמריקאי באזור תיכרית. כאשר קיבל ב-2007 את הפקודה לחזור לשרת בעיראק – ערק מהצבא האמריקאי וביקש מקלט פוליטי בגרמניה. הבקשה הביכה את שלטונות גרמניה. הצבא האמריקאי מבצע פשעי מלחמה? הם סירבו לתת לו מקלט, ושפרד פנה לבית המשפט במינכן. בית המשפט הגרמני ביקש חוות דעת משפטית מבית הדין האירופי: האם יש לעריק זכות לקבל מקלט פוליטי? בית הדין האירופי החליט עכשיו (25.2.2015), שעל שפרד להוכיח שהאמריקאים אכן מבצעים פשעי מלחמה בעיראק. הוא קבע גם, שהזכות לבקש מקלט מותנית בכך שהחייל העריק סירב קודם כן להתגייס ונאלץ לשרת בניגוד לרצונו. כלומר, רק סרבנים "עקרוניים", שיודעים מראש לאן הם הולכים (ומשלמים על כך בכלא), יוכלו לערוק ולקבל (אולי) מקלט מדיני.

אבל אנדרה שפרד התגייס "מרצונו". הוא חתם על חוזה. כמו צעירים שחורים רבים אחרים, הוא התגייס לצבא כדי להימלט מהעוני, כדי למצוא פרנסה וללמוד מקצוע. שפרד גדל בקליבלנד, התחיל ללמוד מדעי המחשב ונאלץ ב-2004 להפסיק את לימודיו מחוסר כסף ולעבור לגור במכונית. אז הגיעו אליו קציני הגיוס של הצבא האמריקאי. הוא ידע, כך אמר, שיישלח לאפגניסטן או לעיראק.

כוחות צבאיים אמריקאיים בפלוג'ה, עיראק, 2004

ההתקפה על העיר פלוג'ה בנובמבר 2004, שבה טבחו הכוחות האמריקאים ובעלי בריתם באזרחים עיראקים והשמידו את רוב העיר היתה עבורו נקודת המפנה. האמריקאים השתמשו בזרחן לבן ובפצצות נפלם משופרות. בפלוג'ה חיו לפני ההתקפה כ-350,000 איש; 30,000 איש נשארו בה. מחצית המסגדים ושני שליש מהבתים נהרסו לחלוטין על ידי הכוחות האמריקאים.

כאשר החליט שפרד לערוק, הסתירו אותו בהתחלה חברות וחברים, פעילות ופעילים. אחר כך החליט להתייצב ולבקש באופן גלוי ופומבי מקלט פוליטי. שפרד, יחד עם אלפי עריקים אחרים כמו קימברלי ריברה (וכאן) מזכיר לנו: הצבאות המופרטים של האימפריה ניזונים מעוני ומייצרים מוות והרס ועוני. כדי להילחם נגדם, צריך לא רק לתת מחסה לעריקים: צריך ליצור אפשרות בחירה אמתית לעניים שמתגייסים לשורותיהם, ולפגוע ברווחי התאגידים המתפרנסים מהרג מאורגן.

לחייך, אנדרה שפרד! לחיי העריקות והעריקים!