פסטיבל המחאה של בעלי הבאסטות בירושלים

כשלושים רוכלים ובעלי באסטות ירושלמיים ותומכיהם מחו ביום שני בלילה האחרון של פסטיבל "באלבסטה" שהתקיים החודש בשוק מחנה יהודה


בעלי דוכני רחוב ורוכלים ירושלים, יהודים ממערב העיר וערבים ממזרחה, מנהלים זה כמה חודשים מאבק נגד אי-חידוש רישיונות המכירה שלהם והתנכלויות מתמשכות מצד העירייה, שנועדו לסלקם מרחובות העיר וליטול מהם את פרנסתם.

לדבריהם, העירייה מנסה לפרק להם את הבאסטות, לדחוק אותם, לטובתן של חנויות גדולות ורשתות בסגנון אמריקאי.

העירייה החליטה, שהסגנון העממי של הבאסטות הירושלמיות ושל עבודת הרוכלים לא מתאים לתדמית שהיא רוצה לשווק. בדרך לשיפוץ התדמית היא מוכנה לחסל את פרנסתן של מאות משפחות ולפגוע בציבור צרכנים מהשכבות החלשות הרוכש באותם דוכנים מוצרים במחירים עממיים.

מאות אנשים הצטופפו בכניסה לשוק, כאשר הגענו לעת ערב, פעילים ורוכלים. להקת יס"מבה ניגנה, חלקנו כרוזים, אחדים החזיקו שלטים, ונפתח שולחן החתמה, בו הרוכלים סיפרו את סיפורם למאות ממבקרי הפסטיבל, הסבירו את המצב, את המאבק וחשיבותו.

מנגנים ביחד

יהודה קיסר ויס"מבה מנגנים יחד

סביבנו התקבצו מאות אנשים וההפגנה הפכה לאירוע החם ביותר של הפסטיבל. צלמים צילמו בכל עבר ומאות אנשים חתמו על עצומת הזדהות עם הרוכלים. בין המזדהים היה גם יהודה קיסר, הגיטריסט המיתולוגי של להקת "צלילי העוד" ושל גדולי הזמר המזרחי. קיסר שמע מהרוכלים על מאבקם והצטרף לקטע נגינה עם להקת יסמב"ה. במעגל הגדול שנוצר רקדו יחד רוכלים ובעלי דוכנים, שלטים בידיהם, ועוד עשרות תומכים נלהבים.

האירוע היה מלא אנרגיה והראה, שרוח המאבק כלל לא דעכה במפרשי הרוכלים. עוד נשמע רבות מהרוכלים הירושלמים – ונשמיע יחד איתם, בסולידריות, את תביעותיהם הצודקות לפרנסה בכבוד ולשמירה על אופייה העממי והאנושי של ירושלים.


קראו עוד על מאבק הרוכלים: