מי אמר תוכנית ויסקונסין ולא קיבל? המדריך הקצר להפרטת השירות הציבורי


האבטלה במשק גואה, שכר המינימום אינו מאפשר גם למי שעובד לגמור את החודש, שוב מורידים מיסים לעשירים ו.... ובמרץ 2009 מפרסם הנגיד - הנגיד האמיתי, נגיד בנק ישראל - את תוכניתו להצלת המשק מהמיתון. וראו זה פלא - גם הוא ממליץ על הפיכת תכנית ויסקונסין לקבועה ועל צמצום עד כמעט ביטול של שירות התעסוקה, כתרופת פלא למשק, התרופה שתמצא לאלפי אנשים את העבודות שאין.

אז מה אם התכנית ה"ניסיונית", עוד לא פועלת במלואה? אז מה אם הניסוי אמור להימשך עד אוגוסט? כשרוצים להפריט, אז רוצים וזהו.

כשבכל העולם כבר מבינים, שאין להותיר בידי השוק החופשי את השליטה במוסדות הפיננסיים, לא כל שכן במוסדות החברה האזרחית, בישראל ממשיכים כאילו בכוח האינרציה, במסלול ההפרטה המואץ – וכרגע על הפרק מחיקתו של שירות התעסוקה.

כיצד קורה שמהלך דרמטי כזה עובר בלא כל התנגדות ציבורית - לבד ממחאתם של עובדי שרות התעסוקה, החשודים מראש בהטיה? מדוע לא מתקיים דיון מעמיק וסוער סביב התהליך?

מסתבר כי לאבירי הניאו-ליברליזם בישראל יש מתכון בדוק, הכולל שלבים ברורים למימוש מטרתם. ניתן לעקוב אחר השלבים אשר הובילו להמלצה על הרחבת תכנית ויסקונסין (מהל"ב), ולאמץ כפרקטיקה של הפרטת עובדות בשטח.

להלן המדריך הקצר למפריט:

  • החלו ב'הפרטה זוחלת' – קיצוץ בתקציבי המוסד הממשלתי אותו אתם מעוניינים לסגור, כך שאיכותו תיפגם, ואוכלוסיות שיכולות להרשות זאת לעצמם, יעברו להשתמש בשירותים פרטיים. בשירות התעסוקה למשל, קוצץ התקציב שקיבל השירות על כל פונה ב-71%, והעומס לפקיד עלה ב-280% בחמש-עשרה השנים האחרונות. כדי להשלים את התמונה, האשימו את המוסד באוזלת-יד ובביורוקרטיה מסורבלת (במקרה של שירות התעסוקה, עשו זאת תוך התעלמות מכך שמאפייניו של שוק העבודה השתנו וגררו צמצום בדרישה לעובדים בלתי מיומנים, בעלי השכלה תיכונית ומטה).
  • השמיצו את האוכלוסייה שעדיין משתמשת בשירותי המוסד אותו אתם מעוניינים להפריט. במקרה של שירות התעסוקה זוהי אוכלוסיית מחוסרי העבודה, שאותם כינו בטלנים, פרזיטים, אוכלי חינם המזיקים לכלכלה. דימו אותם למכורים, שצריך 'לגמול' מהקצבאות. התעלמו מכך שבמקביל אתם קוראים להוריד מיסים בעלות אדירה למדינה, כדי להיטיב עוד יותר עם העשירים.
  • ייבאו מחו"ל - רצוי מארה"ב - ניסוי שנוי-במחלוקת, תוך התעלמות מכך שתוצאותיו מפוקפקות. ניסוי בבני-אדם. את הפעלת הניסוי הפקידו בידיים פרטיות, ותקצבו אותן באופן משמעותי גבוה יותר מהשירות הציבורי. במקרה של תכנית ויסקונסין, המנסה לבדוק כמה אפשר להשפיל מובטלים ולגזול מהם קצבאות, התקציב של שירות התעסוקה לטיפול באדם עומד על 295 ₪ בשנה, לעומת 4,500 ₪ בחברות הפרטיות. אל תשכחו להקים רגולטור - מישהו שיפקח על התוכנית, מסורס מתקציב ומסמכויות פיקוח. אחר כך השוו את תוצאות הניסוי לאלה של השרות הממשלתי. בשרו על הצלחת הניסוי ללא קשר לתוצאות. במקרה של תכנית ויסקונסין, הכריזו על כך למרות שחלק משמעותי מהתכנית- הטיפול באוכלוסיות קשות להשמה - טרם החל.
  • גייסו כתבים כלכליים, שיפרסמו נתונים חלקיים מתוך מחקרים שנערכו על הניסוי, ויתעקשו כי משנתם הכלכלית-אידיאולוגית הינה אמת מדעית ואובייקטיבית. דאגו שיתעלמו מנתונים אשר מפריעים למסקנתם. בין אלה ניתן למנות נתונים המראים כי לא הושגה מטרת התכנית – שילוב בעבודה אשר תמצה את כושר ההשתכרות של המשתתפים. לאחר שנה בתכנית החדשה, שיפרו המשתתפים שמצאו עבודה את הכנסתם החודשית ב-61 ₪ בלבד. בדו"ח החדש אשר בחן את המשתתפים מהאזורים החדשים של התכנית, נמצא כי הכנסתם הכוללת של העובדים מאזורים אלה ירדה בשישה שקלים בממוצע לחודש. הדו"ח החדש מוצא גם כי התכנית אינה משפיעה על בעלי 0-8 שנות לימוד, אוכלוסיה אשר אחוז האבטלה בקרבה עומד על 15%, וכי למרות הכספים הרבים אשר המדינה העבירה לחברות הפרטיות, רק 13% מהמשתתפים זכו לקבל הכשרה מקצועית.

חייכו. אם הגעתם לשלב זה, כנראה הצלחתם להטות את הדיון הציבורי בנושא, והדרך לצמצום נוסף של אחריות המדינה לרווחת תושביה, לטובת הרחבה נוספת של הגמוניית ההון פתוחה בפניכם.